HBDT HATÁROZATOK 2008 OKTÓBERTŐL

 

 2021. június 2., 2008. október 29. NYELVISMERET

A második idegen nyelv ismeretét a HBDT elismeri, ha a jelölt a tudomány műveléséhez szükséges nyelvből legalább állami alapfokú „C” típusú, vagy avval egyenértékű nyelvvizsgával rendelkezik. Ettől eltérő esetben a HBDT egyedileg mérlegeli, hogy elfogadja e a nyelvismeretet. Az elfogadáshoz kellő indok lehet például a második idegen nyelven benyújtott értekezés és védés, a dokumentált külföldi  vendégoktatói tevékenység.) Amennyiben egy PhD hallgató anyanyelve nem angol, de világnyelv és van B2 szintű komplex, államilag elismert illetve avval egyenértékű angol nyelvvizsgája, az idegen nyelvi követelményeket elismertnek tekinti. A nyelvi követelmények teljesülését a BME Doktori és Habilitációs Szabályzat rendelkezéseivel összhangban a disszertáció beadásakor vizsgálja.

 

2012. október 3. SZIGORLAT

A PhD szigorlat főtárgyai átfogó jellegűek, irodalomjegyzékkel, melyből a szigorlati bizottság elnökének joga és feladata a szűkítés. A főtárgyakra a PhD képzésben részt vevő tanszékek tesznek javaslatot. Minimum 1, maximum 4 tárgyra tesz így javaslatot az Építéskivitelezési Tanszék, az Építészettörténeti és Műemléki Tanszék, az Épületenergetikai és Épületgépészeti Tanszék, az Épületszerkezettani Tanszék, a Szilárdságtani és Tartószerkezeti Tanszék és az Urbanisztika Tanszék.

 

2011. október 12. PUBLIKÁCIÓ

A PhD folyamatokban az SZHBDT adatbázisban lévőnek tekinti azt a  folyóiratot, mely a publikáció elfogadásának évében szerepelt az adatbázisban.

 

DIT HATÁROZATOK 2003 DECEMBERTŐL

 

2017. február 22. VÁLASZTHATÓ TÁRGY

A Doktori Iskola Tanácsa a korábbi évek eljárási rendjével összhangban az Építészmérnöki Kar nappali képzését elvégzett doktorandusz hallgatók részére kari nappali képzéses tárgyak elvégzését kreditponttal nem támogatja, mivel a Doktori Iskola célja a nappali képzésnél specifikáltabb, magasabb szintű oktatási program biztosítása. Ez az irányelv csak különlegesen indokolt esetben, egyedileg, kérvény alapján bírálható felül.

 

2015. január 28. VÁLASZTHATÓ TÁRGY

A Doktori Iskola Tanácsa a hallgatók számára szabadon választható tárgyként elsősorban a hallgató diplomájától eltérő képzések MSc, szakmérnöki vagy doktori szintű (a kutatás tematikájához szervesen kapcsolódó) tárgyainak felvételét javasolja – a hallgató által elvégzett (vagy aktuálisan végzett) képzés tantárgyainak felvétele csak különösen indokolt esetben, egyszeri alkalommal támogatható kreditponttal. 

 

2014. szeptember 24. VÁLASZTHATÓ TÁRGY

A DIT iránymutatása szerint az Építészmérnöki Karon végzettek számára a kari nappali képzés tantárgyai közül csak az MSc szintű, a graduális képzésben nem kötelező jellegű tárgyak fogadhatóak el.

 

2013. szeptember 25. VÁLASZTHATÓ TÁRGY

Építészmérnöki diplomával rendelkezők számára a Doktori Iskola az Építészmérnöki Kar alapképzésének tantárgyai közül csak hallgatónként egy tárgyat támogat kreditponttal. A tárgy elfogadásának további feltétele, hogy az nem érhet kreditpontot a Doktori Iskola mellett végzett más nappali képzésben – ennek megítélése a hallgató felelőssége.

 

2012. március 7. TÉMAHIRDETÉS TÉMAVEZETÉS

Egyetemi Habilitációs Bizottság és Doktori Tanács 2012. február 2.-án hozott precedensértékű döntéséről. Ennek értelmében témavezetettnek tekintendő egy doktorandusz egészen a PhD folyamat megindításáig. (A Doktori és Habilitációs Szabályzat 10§(4) szerint egy témavezető egyszerre maximum 3 doktorandusz munkáját irányíthatja.)

- Friss témavezetők esetében az első hallgató abszolutóriumának megszerzése után, akár PhD folyamatindítása előtt is engedélyezi a témavezető számára újabb hallgató fogadását, amennyiben a témavezető publikációs tevékenysége folyamatos, és a témavezető teljesíti a PhD fokozat megszerzéséhez szükséges publikációs feltételeket. Ezen témavezetőknél a harmadik hallgató felvételére legalább egy témavezetett hallgató folyamatindítása után van lehetőség.

A Doktori Iskola Tanácsa egyhangú nyílt szavazással úgy határozott, hogy amennyiben egy doktorandusz a beiratkozás után 8 évig nem indít PhD folyamatot, akkor a témavezetést sikertelennek tekinti, a témavezető DHSz 10§(4) szerinti kapacitásába már nem számolja bele az adott hallgatót.

a Doktori Iskola Tanácsának tagjai esetében az elfogadott és minősített témahirdetések, amennyiben a témavezető megerősíti témahirdetési szándékát, érvényesek maradjanak.

 

2010. december 1. TÉMAHIRDETÉS

- korábban elfogadott témahirdetéseket, ha arra nem vett fel az Iskola hallgatót, a DI – ha a témavezető kéri - az elfogadás után két évig, azonos minősítéssel teszi közzé

 

2010. október 13. VÁLASZTHATÓ TÁRGY

Az új és korábban akkreditált választható tárgyak a hallgatók számára tájékoztató jelleggel felkerülnek a Doktori Iskola honlapjára, de a továbbiakban is minden tárgyfelvételkor újra kérelmezendőek.

 

2010. június 29. TÉMAHIRDETÉS

egy meghirdetett témára egy témavezetőhöz egy hallgató vehető fel

 

2010. január 13. TÉMAHIRDETÉS

- a témahirdetés javaslatokat adatlapon kéri be az Iskola a témavezetőktől minden év február végéig 

- egy témavezető több témát is meghirdethet és egy hallgató több témára is jelentkezhet 

- a korábbi gyakorlatot követve első témavezetés esetén egy témavezetőhöz egy hallgató vehető fel, a doktorandusz végzése után van lehetőség újabb hallgató felvételére az adott témavezetőhöz 

- a témahirdetés bírálatának bevezetésével egyidejűleg a témavezetők külön személyenkénti akkreditációja – a korábbi gyakorlat - megszűnik 

- a témákat a DIT bírálja el, majd az elfogadott témák – a bírálat eredményével - felkerülnek a Doktori Iskola honlapjára 

- a téma-javaslatok minősítése tartalmazza, hogy a DIT a témához támogatja-e állami ösztöndíj hozzárendelést, támogatja-e a témát államilag nem finanszírozott státusszal vagy nem támogatja a témát 

- az adatlapokat a DIT januárban elküldi a kari vezetés, a tanszékvezetők és a témavezetők részére 

 

2006. október 11. DOKTORANDUSZOK OKTATÁSI TEVÉKENYSÉGE

A Doktori Iskola Tanácsa tárgyalta a doktoranduszok oktatási tevékenységével kapcsolatos terhelési és díjazási problémákat, majd a következő határozatot hozta: A doktoranduszok oktatásban való részvétele a doktori képzés integráns része. Tanszékvezetőjük és témaveztőjük által felügyelt oktatási tevékenységüket a Doktori Iskolában az „Építészmérnöki ismeretek oktatása” című tárgy keretében végezhetik a doktoráns hallgatók. A doktori képzés keretein belül oktatási tevékenységük minimum 2, maximum 4 kontaktóra kiméretű lehet, az oktatáshoz hozzátartozik a kapcsolódó adminisztratív és egyéb tevékenységek ellátása is. A tárgy teljesítését az indexben tanszékvezetőjük aláírásával igazolja, a teljes féléves oktatási tevékenység figyelembe vételével maximum 6 kredit értékkel. A heti 4 kontaktórán felüli oktatást a doktoráns hallgatók csak díjazás ellenében láthatják el. 

 

2006. március 1. VÁLASZTHATÓ TÁRGY

A Bizottság a szakmérnöki képzésekben meghirdetett tárgyak tekintetében azt az irányelvet határozta meg, hogy a teljes képzési idő alatt legalább öt olyan választható tantárgyat kell teljesítenie a doktori iskola hallgatóinak – a kötelező tárgyakon felül – amely nem szakmérnöki képzés keretében meghirdetett tantárgy.

 

2005. szeptember 28. IDEGEN NYELVŰ KÉPZÉS

 A tudományos dékánhelyettes állásfoglalás-kérésére a Doktori Iskola Tanácsa az idegen-nyelvű szervezett doktori képzésre vonatkozóan az alábbi kereteket szabta meg: 

1. A külföldi hallgatók idegen nyelvű doktori képzésre pályázhatnak a beiratkozási időszak előtt. A pályázat elfogadásáról a Doktori Iskola Tanácsa dönt. 

2. A pályázatnak tartalmaznia kell: 

• a pályázó személyes adatait 

• a pályázó szakmai-tudományos tevékenységének leírását 

• a kutatás témavázlatát 

• munkatervét 

• a hallgató három éves egyéni tanrendjét, melyben a Karon idegen nyelven oktatott tárgyak és egyéni felkészüléssel teljesíthető vizsgák szerepelhetnek. A tanrendben szerepelnie kell az első évet lezáró alapszigorlat-tárgynak is. 

• a témavezető és a tanszékvezető írásbeli támogató nyilatkozata 

3. A beiratkozást követő 1 éven belül a hallgatónak le kell tennie a tudományterülethez tartozó – a nappali képzési követelmények szerinti – alapszigorlatok (Épületszerkezettan, Szilárdságtan, Építészettörténet) egyikét. A lehetséges alapszigorlatok körét a DI Tanácsa később bővítheti. 

4. Az alapszigorlat egyszer ismételhető (a fenti időhatáron belül), sikertelensége esetén a hallgató jogviszonya megszűnik. A vizsgáztatásban a hallgató témavezetője, egyéni vizsgáira felkészítő tanára nem vehet részt. A 3 tagú vizsgabizottságot a témavezető és a tanszékvezető javaslata alapján a DI tanácsa jelöli ki. 

5. Az idegen nyelvű képzésben az a kari oktató pályázhat témavezetésre, akinek az irányítása mellett már legalább egy nappali tagozatos doktorandusz hallgató PhD fokozatot szerzett. 

6. Az idegen-nyelvű szervezett doktori képzés szabályzatának záradékában szerepelnie kell annak, hogy a hallgató által fizetett oktatási díj a tandíjat tartalmazza, nem garantálja a sikeres doktori fokozatszerzést.